ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Powiatu Nowotomyskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Uchwała Nr XX/148/2008 Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 22 grudnia 2008 roku w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2009-01-07 14:22:25 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr - brak tytułu

 
 
 
 

UCHWAŁA Nr XX/148/2008
Rady Powiatu Nowotomyskiego
z dnia 22 grudnia 2008r.

w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009.

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.) w związku z art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zm.) w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli Rada Powiatu Nowotomyskiego uchwala Regulamin określający wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009.

§ 1.
 
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których Powiat Nowotomyski pełni funkcję organu prowadzącego szkołę lub placówkę w rozumieniu art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991r.o systemie oświaty (Dz.U. z 2004r. Nr 256, poz.2572 ze zm.) – w odniesieniu do nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych w rozumieniu przepisów art. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).

§ 2.
 
1. Ustala się Regulamin określający wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009, zwany dalej „Regulaminem”.

2. Jeżeli w Regulaminie jest mowa o:
szkole - rozumie się przez to każdą szkołę ponadgimnazjalną i placówkę oświatową,
nauczycielach - rozumie się przez to nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.
3. Dla ustalenia prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych nauczyciela realizującego zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, dla których obowiązujące przepisy przewidują różny tygodniowy wymiar czasu pracy, pełny wymiar czasu pracy stanowi suma czasu pracy przypadającego na każde z realizowanych zajęć proporcjonalnie do obowiązującego dla takich zajęć tygodniowego wymiaru czasu pracy.

§ 3.
 
 Dodatek za wysługę lat:
1. Dodatek za wysługę lat przysługuje za dni, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:
a) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
b) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.
3. Dodatek za wysługę lat wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

§ 4.
 
Dodatek motywacyjny:
1. Warunkiem przyznania nauczycielskiego dodatku motywacyjnego jest:
1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, a w szczególności:
a) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno – wychowawczych, potwierdzanych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach itp.,
b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,
c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,
2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:
a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków,
b) podnoszenie umiejętności zawodowych,
c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,
d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,
e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,
f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,
g) przestrzeganie dyscypliny pracy,
3) posiadanie co najmniej dobrej oceny pracy lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego,
4) zaangażowanie w realizację czynności i zajęć, o których mowa w art. 42 ust.2 pkt 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:
a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,
b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,
c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,
d) prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,
e) aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły,
f) praca w państwowej komisji egzaminacyjnej powołanej w szkole w celu przeprowadzenia egzaminu dojrzałości lub komisji egzaminacyjnej powołanej w szkole zasadniczej i szkole średniej zawodowej do przeprowadzenia egzaminu z nauki zawodu lub egzaminu z przygotowania zawodowego.
2. Kwota odpisu na dodatek motywacyjny na jeden etat nauczyciela stanowi 5% osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 Karty Nauczyciela. Wysokość środków finansowych na dodatki motywacyjne dla dyrektorów szkół i placówek stanowi 20% wynagrodzenia zasadniczego dyrektorów.
3. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 20 % jego wynagrodzenia zasadniczego, a dla dyrektorów 25% wynagrodzenia zasadniczego.
4. Dodatek motywacyjny przyznaje się procentowo na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
5. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznawania, uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w ust.1 ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora starosta.
6. Dodatek motywacyjny wypłacany jest co miesiąc z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia .

§ 5.
 
Dodatek funkcyjny
1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości określonej w poniższej tabeli:
 

Lp.     Stanowisko kierownicze                                         Wysokość dodatku miesięcznie

1.   Dyrektor zespołu szkół ponadgimnazjalnych           do 100% wynagrodzenia zasadniczego
      i placówek oświatowych

2.   Wicedyrektor zespołu szkół                                   do 50% dodatku funkcyjnego dyrektora


3.   Kierownik internatu:
         
     - do 50 wychowanków                                          do 30% wynagrodzenia zasadniczego
     - ponad 50 wychowanków                                     do 80% wynagrodzenia zasadniczego


4.   Kierownik szkolenia praktycznego                         do 50% wynagrodzenia zasadniczego





2. Dodatek funkcyjny przyznaje się na czas określony, nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 12 miesięcy.
3. Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z tytułu:
a) sprawowania funkcji opiekuna stażu - 4%
b) powierzenia wychowawstwa klasy - 3%
wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty.
4. Dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje również wicedyrektorowi szkoły od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach nieobecności dyrektora z przyczyn innych niż urlop wypoczynkowy.
5. Wysokość dodatku funkcyjnego w granicach określonych tabelą ustala dla dyrektorów szkół starosta, a dla wicedyrektorów oraz innych nauczycieli uprawnionych do dodatku dyrektor szkoły.
6. Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego bierze się pod uwagę liczbę uczniów, liczbę oddziałów, liczbę pracowników, liczbę kadry kierowniczej, warunki organizacyjne placówki, stan techniczny i liczbę budynków.
7. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych nauczycielowi przysługują wszystkie dodatki.
8. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od 1 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, a jeżeli powierzenie nastąpiło od 1 dnia miesiąca, to od tego dnia.
9. Dodatek funkcyjny nie przysługuje w okresie:
a) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
b) urlopu dla poratowania zdrowia,
c) zaprzestania pełnienia obowiązków z innych powodów,
d) od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia obowiązków związanych z powierzeniem stanowiska kierowniczego lub sprawowaniem funkcji, a jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło pierwszego dnia miesiąca od tego dnia.
10. Dodatek funkcyjny wypłaca się co miesiąc z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.
 
§ 6.
 
Dodatki za warunki pracy.
1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych dla zdrowia warunkach, określonych w przepisach wydanych na podstawie art.34 ust. 2 i 3 Karty Nauczyciela .

2. Dodatek za pracę w warunkach trudnych przysługuje:
a) nauczycielom zajęć praktycznych w terenie z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji rolnictwa – do 5% wynagrodzenia zasadniczego,
b) nauczycielom prowadzącym zajęcia rehabilitacyjno – wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzą umysłowo w stopniu głębokim w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego,
c) nauczycielom prowadzącym zajęcia dydaktyczno – wychowawcze w szkołach (klasach) specjalnych oraz indywidualne nauczanie dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego w wysokości do 15% wynagrodzenia zasadniczego,
d) nauczycielom zajęć wychowawczych w specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych (w tym w internacie) do 30% wynagrodzenia zasadniczego,
e) nauczycielom zajęć grupowych i indywidualnych z dziećmi niepełnosprawnymi, upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim w poradni psychologiczno-pedagogicznej do 5% wynagrodzenia zasadniczego.
3. Za pracę w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości do 5% wynagrodzenia zasadniczego.
4. Dodatki za warunki pracy przysługują w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatki są związane oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego.
5. Dodatki za warunki pracy wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych lub uciążliwych cały obowiązujący go wymiar zajęć. Dodatek wypłaca się w wysokości proporcjonalnej, jeżeli nauczyciel realizuje w warunkach trudnych lub uciążliwych dla zdrowia tylko część obowiązującego wymiaru zajęć lub jeżeli jest zatrudniony w niepełnym wymiarze zajęć.
6. Wysokość dodatku za warunki pracy dla nauczyciela ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora starosta.
7. W razie zbiegu prawa do dodatków, o których mowa w ust.2 nauczycielowi przysługuje jeden, korzystniejszy dodatek.

§ 7.
 
 Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz za godziny doraźnych zastępstw.
1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa ustala się dzieląc stawkę wynagrodzenia zasadniczego /łącznie z
dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych/ przez miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć realizowanego przez nauczyciela. Miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.
2. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przydzielone w planie organizacyjnym nie przysługuje za dni, w których nauczyciel nie realizuje zajęć z powodu przerw przewidzianych przepisami o organizacji roku szkolnego, rozpoczynania lub kończenia zajęć w środku tygodnia oraz za dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
3. Godziny ponadwymiarowe przypadające w dniach, w których nauczyciel nie mógł ich realizować z takich przyczyn jak:
a) zawieszenie zajęć z powodu epidemii lub mrozów,
b) wyjazdu dzieci na wycieczki lub imprezy,
c) choroby ucznia nauczanego indywidualnie, trwającej nie dłużej niż 7 dni,
d) rekolekcji,
e) udziału nauczyciela w konferencji metodycznej,
f) Dnia Edukacji Narodowej
g) urlop szkoleniowy
traktuje się jak godziny faktycznie odbyte.
4. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dni ustawowo wolne od pracy oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy wymiar zajęć określony w Karcie Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru lub 1/4 (gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy ) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
5. Przydzielenie godzin doraźnych zastępstw powinno zapewnić realizację programu nauczania.
6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa wypłaca się z dołu.

§ 8.
 
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Nowotomyskiego.

§ 9.
 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i ma zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski w roku 2009.
 
 

U z a s a d n i e n i e
do Uchwały Nr XX/148/2008
Rady Powiatu Nowotomyskiego
z dnia 22 grudnia 2008r.
 

w sprawie: ustalenia Regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009.

Art. 30 ust. 6 rozdziału „Warunki pracy i wynagrodzenie” ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela ( Dz. U. z 2006r. Nr 97, poz. 674) nakłada na organ prowadzący szkołę obowiązek corocznego określenia dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego w drodze regulaminu obowiązującego od dnia 1 stycznia do 31 grudnia:
- wysokości stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków z zastrzeżeniem art. 33 i 34 Karta Nauczyciela,
- szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela.

Treść regulaminu została uzgodniona ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.
Biorąc powyższe pod uwagę przyjęcie niniejszej uchwały należy uznać za zasadne.
 

Akapit nr - brak tytułu

Uchwała Nr XX/148/2008 Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 22 grudnia  2008 roku w sprawie ustalenia Regulaminu określającego wysokość i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Nowotomyski na rok 2009.
« powrót do poprzedniej strony