ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Powiatu Nowotomyskiego
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Uchwała Nr VIII/58/2007 Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 29 czerwca 2007 roku w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2007-07-03 14:45:06 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne, informacja należąca do archiwum

Akapit nr - brak tytułu

Uchwała Nr VIII/58/2007
Rady Powiatu Nowotomyskiego
z dnia 29 czerwca 2007 roku
 
w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”.

 

Na podstawie § 3 Uchwały Nr XXVIII/176/2006 Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 24 kwietnia 2006 roku w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”, uchwala się co następuje:
 
§ 1.
 
Rada Powiatu Nowotomyskiego przyznaje tytuł „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego” dla:

1. Wandy Kałek
2. Stefana Dziamskiego
 
§ 2.
 
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Nowotomyskiego.

 
§ 3.
 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodniczący Rady
/-/ Zbigniew Markowski







Uzasadnienie do uchwały Nr VIII/58/2007 Rady Powiatu Nowotomyskiego
z dnia 29 czerwca 2007 roku.
 


Mając na celu odpowiednie uhonorowanie i wyróżnienie obywateli za zasługi położone na rzecz Powiatu Nowotomyskiego Rada Powiatu Nowotomyskiego nadaje tytuł „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”, uzasadniając jednocześnie swój wybór:
 
  1. Wanda Kałek prowadziła wraz z mężem gospodarstwo rolne we wsi Rudniki, które przekazali synowi. Aktywnie uczestniczy w działalności miejscowego Kola Gospodyń Wiejskich od jego powołania. Była współzałożycielką zespołu ludowego „Rudniczanki” przy KGW Rudniki w 1977 roku, którego jest kierownikiem. Wanda Kałek w zespole występuje od 23 lat w roli Apolonii Karmelkowej. Reprezentowała województwo wielkopolskie w wyborach Gospodyni Roku 2002. Uczestniczyła w biciu rekordu Guinnesa w graniu na harmonijce ustnej z okazji 750 – lecia lokacji Poznania. Mówi miejscową gwarą ludową. Przedstawia monologi, teksty z życia wsi, gra na harmonijce ustnej. Występowała na dożynkach wiejskich, gminnych, powiatowych o wojewódzko-archidiecezjalnych, na uroczystościach Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich na terenie województwa wielkopolskiego, na przeglądach zespołów w Poznaniu, w Objezieżu k/Szamotuł i Dusznikach. Kierowany przez Wandę Kałek zespół „Rudniczoki” jest zawsze przyjmowany i odbierany przez widownię z dużym aplauzem. Nie są jej obce sprawy wszystkich mieszkańców wsi. Wiele czasu poświęca na pracę społeczną dla środowiska i zespołu. Swoją działalnością upowszechnia rodzimą kulturę, zachowuje tradycje. Za swoją działalność była wielokrotnie wyróżniana i odznaczana. Posiada odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa”, „Za zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego” oraz liczne dyplomy uznania.
    Prezydium Rady Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opalenicy prosi o nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”, który będzie docenieniem za pracę a rzecz rozwoju kultury i tradycji na terenie powiatu nowotomyskiego z okazji 30–lecia działalności zespołu „Rudniczoki”.
  2. Stefan Dziamski swoje życie zawodowe i działalność społeczną poświęcił rodzinnej miejscowości Rudniki. Obecnie jest emerytowanym nauczycielem. Przez ostatnie 17 lat pełnił funkcję Dyrektora szkoły Podstawowej w Rudnikach. Szkoła kierowana przez Stefana Dziamskiego była przodującą placówką wśród szkół wiejskich. W roku 1979 z jego inicjatywy między innymi przyjęła imię Andrzeja i Władysława Niegolewskich, natomiast w 1989 roku szkoła jako jedna z nielicznych szkół wiejskich w powiecie nowotomyskim rozwinęła sztandar. Był orędownikiem rozwoju ruchu turystyczno – krajoznawczego wśród młodzieży szkolnej. Osobiście prowadził i zorganizował kilkadziesiąt wycieczek, rajdów rowerowych, biwaków i obozów, a rajd im. Niegolewskich wpisał się na stałe do kalendarza imprez turystycznych Wielkopolski. Od 1973 roku od powstania Wiejskiego Domu Kultury w Rudnikach społecznie związał się z działalnością tej placówki i stał się jej promotorem od 1977 roku rozpoczął pracę społeczną z Zespołem Ludowym „Rudniczanki”, który w marcu br. obchodził 30-lecie działalności. Pan Stefan Dziamski jest autorem przyśpiewek okolicznościowych, monologów, tworzy teksty i repertuar zespołu, kieruje próbami zespołu. Wraz z zespołem był współorganizatorem dożynek wiejskich przez ostatnie 30 lat. Osobiście prowadzi każdą imprezę środowiskową i doskonale prezentuje dorobek wsi. Zespół w okresie swojej działalności odbył liczne występy na terenie województwa wielkopolskiego z jego osobistym udziałem. Praca Stefana Dziamskiego to społeczne zaangażowanie dla miejscowego środowiska, powiatu i województwa. Cieszy się autorytetem i uznaniem wśród mieszkańców wsi i gminy, a jego praca społeczna jest wysoko oceniana przez samorząd gminy. Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Posiada odznakę „Zasłużony działacz kultury:, „Za zasługi dla Kółek Rolniczych”, „Za zasługi dla rozwoju województwa poznańskiego” oraz liczne dyplomy uznania. Prezydium Rady Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Opalenicy prosi o nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”, który będzie uwieńczeniem zaangażowania i pracy społecznej dla dobra społeczności powiatu nowotomyskiego dla Stefana Dziamskiego, z okazji 30-lecia działalności Zespołu „Rudniczoki”.
     
 
 
Przewodniczący Rady
/-/ Zbigniew Markowski

Akapit nr - brak tytułu

Uchwała Nr VIII/58/2007 Rady Powiatu Nowotomyskiego z dnia 29 czerwca 2007 roku w sprawie nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Nowotomyskiego”.
« powrót do poprzedniej strony